chamomile-2_sm.jpg
Heřmánek pravý
Matricaria chamomilla

Heřmánek pravý je ceněnou léčivou bylinou a jeho užití je velmi všestranné. Téměř neexistuje oblast, kde by heřmánek nemohl nějakým způsobem pomoci. Již staří Egypťané jej považovali za květinu boha slunce. Heřmánek se pěstoval v klášterních zahradách a za druhé světové války se používal jako desinfekční prostředek v lazaretech.
Byliny-Hermanek-pravy-Matricaria-chamomillaPopis a výskyt:

Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící rostlinka s bohatě větvenou lodyhou a drobnými střídavými listy, které mají ploché čárkovité úkrojky. Bylina kvete bílými kvítky se žlutým středem.

Heřmánek se snadno a sám vysemeňuje, roste planě, ale je také oblíbenou pěstovanou rostlinou. Chceme-li jej sami vysít, nezahrnujeme jeho semena, neboť potřebují ke klíčení světlo. Daří se mu téměř ve všech polohách, především na slunných stanovištích na polích v hlinité půdě. V dnešní době je planě rostoucí heřmánek stále vzácnější, neboť je vytlačován přílišným umělým hnojením a chemickými přípravky k hubení plevele.

Užívaná část: květ

Volně v přírodě můžeme najít mnoho příbuzných druhů heřmánku. Heřmánek pravý rozeznáme podle jeho charakteristické heřmnkové vůně. Bezpečným znakem je jeho žluté květní lůžko, které je na rozdl od ostatních druhů vyklenuté a duté.

Heřmánek kvete v červnu až srpnu. Pro léčení sbíráme květ krátce po rozvití, který trháme za suchého počas třetí až pátý den po rozvití květních úborů. Maximální výtěžek silice dává v době plného květu, ale v tu dobu ho nelze sklízet, protože by se úbor rozpadl. Květní stopky nemají být delší než 2cm. Suší se rychle,volně rozložený na suchém místě ve stínu. Umělá teplota při sušení nesmí bt vyšší než 40° C. Má velmi příjemnou, silně kořenitou vůni a poněkud nahořklou chuť.
Léčivé účinky:

Heřmánek desinfikuje, působí protizánětlivě, zklidňuje, napomáhá k pocení a uvolňuje křeče.

Pomáhá také při nadýmání, průjmu, křečích trávicího traktu, při střevních či žaludečních poruchách a kolikách. Je velmi účinnou bylinou při nachlazení a jeho léčivé účinky můžeme využít při bronchiálním kataru, rýmě a kašli. Heřmánek má dobrý vliv na celkový nervový systém. Také ulevuje při bolestivé menstruaci, děložních křečích a užívá se při poruchách nebo vynechání menstruace.

Heřmánek je nejužívanější bylinkou pro děti a heřmánkový čaj je nejlepším prostředkem při bolestech bříška kojenců.

Zevně se heřmánku používá na obklady při kožních vyrážkách, hemoroidech, různých zánětech, při ošetřování spálenin a na špatně se hojící rány. Nálev můžeme použít k proplachování zanícených očí při zánětu spojivek či svrbících a mokvajících vyrážkách.

Také koupel a omývání v heřmánkovém nálevu uklidňují bolesti a nervy, protože heřmánek má znamenitý vliv na celý nervový systém.

Heřmánkový olej má hojivé účinky a používá se zevně na vyrážky a k hojení ran, dále jej můžeme využít při neuralgiích a bolestech v kloubech. Tampón namočený v tomto oleji pomáhá při bolestech uší.

Heřmánek se také hojně používá ke kosmetickým účelům. Silice se přidává do nejrůznějších krémů a do výrobků vlasové kosmetiky. Tyto výrobky mají blahodárn uklidňující a hojivý účinek na pokožku, mají čistící a regenerační vlastnosti. Heřmánek zlepšuje a zjemňuje pleť, která dostane zdravou barvu. Odvar z heřmánku prospívá vlasům, zvláště světlým. Heřmánkové masti mají typicky modrou barvu, kterou heřmánkové silici propůjčuje obsahová látka chamazulén. Mast pomáhá při hojení ran.

Vdechujeme-li páry heřmánku při zaražené rýmě či zánětu dutin, uleví se nám.

Heřmánek se používá v homeopatii a také v aromaterapii.
Způsob použití:

Čaj, nálev z heřmánku

Heřmánkový čaj připravíme klasickým způsobem tak, že jej zalijeme vroucí vodou: jedna lžička heřmánku na 1/4 litr vody.

Koupele

Pro koupele, umývání tváře či oplachování vlasů použijeme hrst heřmánku, spaříme vroucí vodou, krátce vyluhujeme a scedíme.
hermanek-1.jpg
xg1-03747ody.jpg

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one