mak_vlci.jpg
Mák vlčí (Papaver rhoeas L.)
Mák vlčí

Flos rhoeados
Chemické složení

Účinnými látkami drogy máku jsou alkaloid readin (rhoeadin = readin - asi 0,03%, bílý, krystalický, rozpouštějící se kyselinou chlorovodíkovou na nový bezbarvý alkaloid rhoeagenin a červené barvivo) spolu s dalšími účinnými alkaloidy, antokyanová barviva (cyanin, mekocyanin), sliz, pryskyřice a organické kyseliny (např. mekonová). Semena máku vlčího obsahují asi 40% oleje, který má podobné složení jako olej máku setého.
Vnitřní působení

Droga má mírné sedativní působení. Jako sedatívum se častěji užívá kombinaci s listem meduňky, kořenem kozlíku a květem hlohu či řebříčku. Obsah slizu podmiňuje protektivní působení drogy, která chrání zanícené sliznice při onemocněních horních cest dýchacích. Již v dávné minulosti se droga užívala proti kašli. Její podávání se doporučuje hlavně v pediatrické a geriatrické praxi v případech, když jsou kontraindikované kodeinové přípravky. Mimo expektoračního antitusického efektu se při nočním dráždivém kašli využívá i mírné sedativní působení. Droga se do čajovin proti kašli mísí např. s plody fenyklu, kořenem kostivalu, květem slézu a listem podbělu.
Toxicita a nežádnoucí účinky

Květ vlčího máku nemá při užívání v předepsaných dávkách žádné vedlejší účinky. (otravy se mohou vyskytnout po užití opia, které se v nebezpečném množství nachází v jiných částech rostliny - např. v makovici).
Zevní působení

Obsah slizu podmiňuje protektivní působení drogy, která chrání zanícené sliznice při zánětech ústní dutiny.
Kontraindikace

Nejsou známy.
Vnitřní užití

Na přípravu záparu se ordinuje průměrná jednotlivá dávka 1 g, běžněji 2 kávové lžičky drogy na šálek vody. Jiný předpis má Decoctum Floris rhoeados (1 lžíce drogy na 1,5 sklenice vody), který se užívá 3-5x denně po 1 lžíci.
Zevní užití

Pro zevní užití se doproučují dvojnásobné dávky drogy.
Poppy_field_before_storm_by_Floriandra.jpg

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one