7030.jpg
Třezalka Tečkovaná
Hypericum perforatum

Třezalka je vytrvalá rostlina vysoká někdy až 1 m. Je rozšířena po celé Evropě, v Asii až do střední Sibiře a na Altaj, v severní Africe i jinde. Roste na suchých stráních, mezích a pasekách, na okrajích cest a lesů, na lukách i pahorcích. Bylina je vysoká 25-60 cm, má rozvětvené stonky a kvete ve zlatožutých okolících. Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku, vyteče z něho červená šťáva. Má prosvítavé tečkované listy a černě tečkované květy.

Na čaj a přísadu do koupele sbíráme kvetoucí nať, pro přípravu oleje (Janův olej), sbíráme pouze květy.

Janův olej je nejlepším olejem na rány, zmírňuje bolesti, odstraňuje a léčí záněty.

V červenci a v srpnu se seřezávají nezdřevěnělé a nepřekvetlé vršky asi do 30 cm. Sušíme je na dobře větraném místě ve stínu. Sušením na slunci ztrácejí barvu a tím i kvalitu.

Třezalka je dobrým zevním protizánětlivým a utišujícím prostředkem, vhodným na popáleniny, rány a kloubní potíže. Rovněž se používá při nervových poruchách, včetně depresí a úzkostlivosti a může být obzvlášť prospěšná při emocionální nevyrovnanosti během menopauzy. Podporuje vylučování žluči.

Třezalka je účinná i po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu.

Dobře léči i zánět trojklanného nervu, pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem.

V lidovém léčitelství se používá např. při ledvinových a plicních chorobách, zánětu močových cest, při poruchách látkové výměny a při zhoršeném krevním oběhu.

Tinktura z třezalky se označuje ako "arnika pro nervy". Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nevů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.

Třezalkou vyléčíme i poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčniství i noční pomočování a deprese. V těchto případech pomáhají vedle čajů i sedací koupele. Během týdne absolvujeme šest koupelí nohou po sobě (při všech stavech způsobených nervy).

Mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody.

Třezalkový (Janový) olej (získaný extrakcí za studena) působí blahodárně při léčbě popálenin a zanícených ran, ke kloktání a při mnoha jiných potížích.

Třezalkový olej by neměl chybět v žádné domácnosti. Svoji léčivou sílu si zacovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých zlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech (hexenšus), při ischiasu a revmatismu.

Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. TEnto olej se používá i při zmírnění následků slunečního úpalu.

Kojenci s bolavým bříškem se hned upokojí, když jim je potřeme Janovým olejem.

V nedávné době byly zkoumány účinky jejích výtažků na zmírnění obtíží při nedostatečné imunitě.

Třezalku tečkovanou kdysi lidé věšívali během letního slunovratu nad dveře, aby se ochránili před zlými duchy.

Červený extrakt, vyráběný z jejích květů, byl prý nejlepším prostředkem na léčbu ran a zánětů.

Říká se, že své jméno v angličtině (St John´s wort) dostala podle rytířů svatého Jana z Jeruzaléma, kteří ji používali k hojení zranění během křižáckých výprav.

Delší užívání může příležitostně vést k přecitlivělosti na světlo.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ:

Příprava čaje:

1 čajová lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme.

Janův olej:

Květy, natrhané za slunečního dne, volně naplníme do láhve až po hrdlo a zlejeme jamným olivovým olejem. Květy musí být v oleji ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů na slunko nebo na teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme. Olej uschováme v tmavých lahvičkách.

Při používání při popáleninách můžeme olivový olej nahradit lněným.
20020629-048.jpg

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one