3fd659e53d_71056941_o2.jpg
Truskavec ptačí

Truskavec ptačí je jednoletá bylina. Truskavec roste na suchých i vlhkých půdách, nejčastěji však na ušlapaných místech, například na dvorech, na málo používaných cestách apod. Vyskytuje se však i jako plevel na polích, mezích, kolem potoků apod.
Čeleď

Rdesnovité - Polygonaceae
Latinský název

Polygonum aviculare
Lidové názvy

Truskavec, chrustavec, chrusťák, úpor, ptačí rdesno
Popis

Truskavec ptačí je jednoletá bylina s rozvětvenou, článkovanou, hranatou a plazivou lodyhou, dlouhou do 0,50 metrů. Listy jsou podlouhlé nebo čárkovité, přisedlé nebo s krátkým řapíkem, střídavé. Květy jsou růžové, složené po dvou až třech v úžlabí listů. Koruna je složena z pěti lupínků, má pět tyčinek, vespod je zelenkavá. Plod je matná černá nažka. Kvete od června do září.
Výskyt

Truskavec roste na suchých i vlhkých půdách, nejčastěji však na ušlapaných místech, například na dvorech, na málo používaných cestách apod. Vyskytuje se však i jako plevel na polích, mezích, kolem potoků apod.
Droga

Nať truskavce ptačího. Nadzemní část truskavce sbíráme v době květu (červenec-říjen). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je zelená, slabě trpká, nevoní a nezapáchá. Uskladňuje se na stinném, vzdušném a suchém místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.
Chemické složení

Nať truskavce obsahuje 1,2 % ve vodě nerozpustných silikátů, okolo 0,3 % ve vodě rozpustných silikátů, kolem 4 % tříslovin, dále pak živice, vosk, slizovité látky, flavonové glykosidy, sacharidy, karoten, malé množství saponinů aj.
Účinek a použití

Droga a přípravky z ní zastavují krvácení. Používají se při žaludečních a dvanácterníkových vředech a v porodnicko-gynekologické praxi po porodu (tonizují děložní svalstvo), při děložním krvácení, po potratu, krvácení při tuberkulóze a silné menstruaci. Rozdrcená čerstvá rostlina léčí špatně se hojící rány.

Flavony obsažené v droze účinkují adstringentně při průjmu a močopudně při ledvinných a žlučníkových kamenech a písku. Droga zvyšuje krevní tlak a objem plic, zvětšuje amplitudu dýchacích pohybů a účinkuje blahodárně při chronických bronchitidách a tuberkulóze v kombinaci s jinými onemocněními. Má i protizánětlivé účinky při dně a zánětlivých onemocněních kloubů.

V lidovém léčitelství se doporučuje i při malárii, bílém výtoku u žen aj, ale používá se zejména jako močopudný prostředek a na zastavení krvácení.
truskavec_ptaci1.jpg

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one